Na zdrowie - naturalnie!

 

          

Leczenie ergoterapeutyczne

 

 

 

Jednym z elementów fizjoterapii jest leczenie ergoterapeutyczne. Cele takiego leczenie ustala terapeuta wspólnie z pacjentem.

 

 

Janina: Zdecydowałam się na poddanie ergoterapii w placówce ze strony - klinika-rehabilitacji.eu/rehabilitacja,pl.html. Terapeuta okazał się fachowcem, który był w stanie nie tylko doradzić mi, ale także całej rodzinie w kwestiach związanych ze wspólnym działaniem leczniczym. Ważne okazało się motywowanie do wykonywania czynności dnia codziennego, tak prozaicznych jak ubieranie się, czy utrzymanie higieny. Niepełnosprawność na którą cierpię sprawiała, że nawet przygotowanie posiłków było zadaniem niewykonalnym. Dzięki ergoterapii w znacznym stopniu się usamodzielniłam, a także zaktywizowałam społecznie. Pomocne okazały się także ćwiczenia i warsztaty kreatywne, podczas których w trakcie gier i zabaw możliwa była poprawa mojego stanu fizycznego, ale przede wszystkim nastawienia do choroby. Ergoterapia oprócz ćwiczeń typowo ruchowych zajmuje się także nauką czynności codziennych i takie właśnie elementy można szkolić na warsztatach. Poprzez prace techniczne i plastyczne znacznie poprawia się motoryka i rozwijają się zdolności zarówno manualne, jak i koordynacja ruchowa oraz kreatywność.

 

                    '

 

 

Obszar działania ergoterapii

 

 

Pacjenci poddający się leczeniu ergoterapeutycznemu mogą liczyć na znaczną poprawę w kwestii samodzielności socjalnej i społecznej.

 

 

i. Leczenie nastawione jest na poprawę zarówno mobilności, koordynacji, a także pamięci i koncentracji. Chodzi o to, żeby osoba chora stała się samowystarczalna niezależnie od czego, czy dolegliwość jest czasowa, czy jej skutki pacjent będzie odczuwał przez całe życie.

 

ii. Oczywiście jak w każdym leczeniu, również w tym przypadku niezmiernie ważne jest zaangażowanie zarówno terapeuty jak i samego pacjenta.

 

iii. Osoba, która nie jest przekonana do zajęć rehabilitacyjnych i terapeutycznych, będzie miała problemy z dostosowaniem się, ale oczywiście jest to możliwe między innymi przy wsparciu rodziny i bliskich.