Na zdrowie - naturalnie!

 

          

Nieprawidłowości w rozwoju ruchowym dziecka – kiedy najlepiej zgłosić się do specjalisty

Pierwsze objawy nieprawidłowości ruchowych u dziecka uważni rodzice mogą zauważyć już w początkowych fazach jego rozwoju. Każdy niepokojący sygnał powinien być konsultowany ze specjalistą – fizjoterapeutą, zatrudnionym na przykład w takiej placówce -  klinika-rehabilitacji.eu.

 

 

 

Jak przyznają specjaliści, najbardziej optymalnym okresem na wykrycie wad w rozwoju ruchowym dziecka, jest ukończenie przez niego trzeciego miesiąca życia. Co więcej, często jedyną pracą fizjoterapeuty badającego stan tak małego dziecka, okazuje się być udzielenie porady na temat drobnych zmian dotyczących nawyków jego rodziców, na przykład w czasie pielęgnacji niemowlaka.

 

 

 

Sprawa komplikuje się nieco bardziej, kiedy fizjoterapeutę odwiedza dziecko starsze, nawet o „zaledwie” kilka miesięcy. Na tym et1apie rozwoju konieczne mogą okazać się nieco bardziej zaawansowane techniki rehabilitacyjne. Nie oznacza to oczywiście, że wypracowanie odpowiedniej postawy oraz nawyków u dziecka jest wtedy zupełnie niemożliwe. Wymaga po prostu więcej pracy, niż w wieku wcześniejszym.

 

 

Jakie zachowanie niemowlaka powinno zaniepokoić rodziców?

 

Do niepokojących objawów u tak małych dzieci należą na przykład takie zachowania jak:

 

  • trzymanie główki w czasie leżenia na brzuchu bardzo wysoko (może to zwiastować problemy z napięciem mięśniowym),

  • objaw refluksu żołądkowego,

  • trzymanie piąstek cały czas zaciśniętych,

  • brak symetrii w działaniu ciała dziecka, objawiający się używaniem częściej konkretnych kończyn (na przykład cały czas prawej lub lewej ręki).